PREZIDENTSKÁ KNIŽNICA
Prvý priamo zvolený prezident Slovenskej republiky – Rudolf Schuster je rodák z Košíc. V roku 2015 sa k nim zaradila aj prvá Prezidentská knižnica u nás. Súvislosť na to sa ponúkala veľmi jednoznačne:
Prezidentská knižnica bola založená zo súkromnej knižnej a audiovizuálnej zbierky Rudolfa Schustera 18. júna 2015 v priestoroch Východoslovenskej galérie na Hlavnej 27 v Košiciach. Prezidentská knižnica je špecializovaným pracoviskom Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach.
Hlavným poslaním knižnice je zhromažďovať a širokej verejnosti sprístupňovať bohatý literárny, dokumentárny a obrazový materiál, ktorý prezident Rudolf Schuster vytvoril a nazbieral počas svojho pôsobenia, nielen ako prezident Slovenskej republiky, ale aj ako predstaviteľ štátnej správy, podpredseda Mestského Národného výboru Košice, primátor mesta Košice, predseda Východoslovenského krajského národného výboru, veľvyslanec ČSFR v Kanade, poslanec a predseda Slovenskej národnej rady.
Rozsiahle písomné, rozhlasové, filmové dokumenty, elektronické záznamy, filmy, CD a DVD nosiče, rozhlasové nahrávky, dokumenty a fotografie dávajú jasné svedectvo o jeho živote, postojoch a angažovanosti pre občanov, spoločnosť, pre celé Slovensko. Ocenenia, vyznamenania, rady a čestné doktoráty, ktoré počas pôsobenia v spoločenskom živote dosiahol a dostal, jasne prezentujú, že sa Rudolf Schuster stal počas svojho života vysoko hodnotenou a medzinárodne uznávanou osobnosťou.
Zriadenie inštitúcie Prezidentskej knižnice Rudolfa Schustera a prezentácia jeho činnosti umožňuje ukázať občanom Slovenska, ale aj zahraničiu, akou cestou a akým spôsobom by mal postupovať ten, komu občania dajú vo voľbách svoju dôveru a svoj hlas, bez ohľadu na to, v akom politickom režime spoločnosť v danom čase pôsobí.
Dokumenty z jeho oficiálnych návštev ako hlavy štátu, pracovných ciest, osobnej aktívnej účasti na najvýznamnejších svetových politických a spoločenských rokovaniach, stretnutia s najvyššími svetovými predstaviteľmi, politikmi, predstaviteľmi cirkví, ako napríklad USA, Ruska, Číny, Nemecka Francúzska, Brazílie, Argentíny, Kanady a mnohých významných štátov sveta sú zdokumentované a v elektronickej forme prístupné každému, kto o ne prejaví záujem. Všetky tieto rozsiahle písomné, rozhlasové a elektronické záznamy, dokumenty a fotografie, si môže každý návštevník alebo kolektív pozrieť, vypočuť a prečítať, podľa vlastného výberu.
Je to materiál, ktorý poslúži návštevníkovi každej vekovej kategórie, ale najmä mladšej generácii, orientovať sa v náročných podmienkach politického života, o ktorých dnešná mladá generácia nemá vždy dostatočné vedomosti. Zároveň to môže slúžiť ako doplnkový materiál k učebným osnovám pre žiakov základných a stredných škôl pri výchove dnes značne zaznávanej vlasteneckej výchovy.
Prezident Rudolf Schuster je širokej slovenskej a medzinárodnej spoločnosti známy aj ako spisovateľ, fotograf, scenárista, režisér a cestovateľ.
Z rozhlasovej tvorby je v knižnici sústredných 25 rozhlasových záznamov, relácií o významných udalostiach, čítania z jeho kníh, vysielaní rozhlasových hier a literárno-dramatických pásiem.
Tvorivú spoluprácu so Slovenským rozhlasom začal Rudolf Schuster 24. mája 1974, keď mu z košického štúdia o 14.00 na národnom okruhu odvysielali dramatické pásmo Neznámy faktor, o protifašistickom odboji obyvateľov Slovenska nemeckej národnosti. Od roku 1974 do roku 1986 pripravil v spolupráci s literárno-dramatickou redakciou košického štúdia 17 umelecko-dokumentárnych a dramatických pásiem s prekvapujúco širokým tematickým záberom.
To isté platí aj o jeho televíznej tvorbe, počet dokumentárnych a publicistických filmov presahuje číslo štyridsať. Rozhlasové relácie boli preňho často východiskom alebo témou, aby ich neskôr spracoval aj ako televízne dokumenty a naopak, niektoré z nich sa objavili v knižnej podobe. Napríklad biografické pásma o maliarovi Jozefovi Fabinim Môj Spiš, moje Košice, o profesorovi Jánovi Kňazovickom Nestor slovenskej chirurgie, dramatické pásmo Veľká cesta o ceste svojho otca Alojza do Brazílie a iné. Spomienky na rodný Medzev zachytil vo voľnom rozhlasovom cykle Osobnosti v rodnom kraji pod názvom Pieseň starých hámrov. V roku 1983 napísal dramatické pásmo Nevďačný richtár, ktoré bolo dobrou prípravou na dvojdielnu rozhlasovú drámu a veľký happening na Hlavnej ulici v Košiciach Johannes Bocatius o niekoľko rokov neskôr.
Adresa:
Prezidentská knižnica
Východoslovenská galéria Košice
Hlavná 27
040 01 Košice
Tel: 0905 910 448
E-mail: prezidentskakniznica@vucke.sk
Počet knižničných jednotiek: 1166
Výpožičný čas:
Pondelok: | 10:00 – 17:00 |
Utorok: | 10:00 – 17:00 |
Streda: | 10:00 – 17:00 |
Štvrtok: | 10:00 – 17:00 |
Piatok: | 10:00 – 17:00 |
Knižnica ponúka prezenčné výpožičky kníh, pozeranie dokumentárnych filmov z ciest a súkromného života Rudolfa Schustera ako aj ukážky jeho rozhlasovej tvorby.