DOBRODRUH

Na 82 elektronických záznamoch (filmové dokumenty, CD a DVD nosiče) sú zaznamenané relácie vysielané v médiách, ktorých tvorcom, scenáristom, autorom a režisérom je prezident Rudolf Schuster. Celkový súhrn elektronických nahrávok, ktoré sú návštevníkovi Prezidentskej knižnice k dispozícii, predstavuje viac ako sto hodín.

Obr.: Exprezident Rudolf Schuster na dobrodružnej ceste v Brazílii, rok 2014

Obr.: Exprezident Rudolf Schuster na dobrodružnej ceste v Brazílii, rok 2014

Pomocou týchto unikátnych obrazových, filmových a zvukových záznamov je možné zoznámiť sa s jednotlivými etapami jeho života od detstva, cez  štúdium, pôsobenie v komunálnej politike, činnosť v Slovenskej akadémii vied, vo Východoslovenských železiarňach Košice, v národných výboroch, až po  výsledky jeho činnosti ako prvého, občanmi priamo zvoleného  prezidenta Slovenskej republiky.

V knižnici je možné pozrieť si filmy a relácie vysielané v televízii, ako aj unikátne filmové dokumenty a relácie z jeho bohatej cestovateľskej činnosti. Sú to unikátne zábery z prekrásnej prírody v Kanade, nezvyčajnej fauny a flóry Čukotky, Kamčatky, Islandu, Grónska, Severného a Južného pólu, Brazílie, Špicbergov,  a mnohých iných zaujímavých miest sveta. Tieto dokumenty sú spracované s vysokou znalosťou prostredia, na profesionálnej úrovni, s  veľkým citom  pre krásu prírody,  s veľkou  filmárskou zručnosťou a cestovateľskou odvahou.

CESTOVATEĽ

Rudold Schuster je vášnivým cestovateľom. Počas svojho života navštívil mnohé zaujímavé miesta. Tento svoj koníček spája s ďalšími – navštívené miesta filmuje a fotografuje. Je autorom unikátnych záberov z prekrásnej prírody v Kanade, nezvyčajnej fauny a flóry Čukotky, Kamčatky, Islandu, Grónska, Severného a Južného pólu, Brazílie, Špicbergov, a mnohých iných zaujímavých miest sveta. O mnohých týchto miestach napísal aj svoje knihy.

Obr.: Exprezident Rudolf Schuster na južnom póle vo veku 75 rokov, rok 2009

Obr.: Exprezident Rudolf Schuster na južnom póle vo veku 75 rokov, rok 2009

Rudolfovi Schusterovi sa podarilo svoj profesijný život spájať s koníčkami a dôkazom vysokých kvalít jeho politickej činnosti bol moment, keď dal americký prezident George Bush príkaz armáde, aby ho odviezli na južný pól, lebo vedel, že je aj vášnivým cestovateľom.

 

FOTOGRAF

28. januára 2009 otvoril bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster výstavu fotografií pod názvom V zajatí severu. Otvorenie výstavy bolo spojené s prezentáciou jeho knihy Farby Islandu. Výstava sa konala v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. 

 

FILMÁR

Medzi záujmy Rudolfa Schustera patrí zberateľstvo (obrazy, starožitnosti, historická fotografická a kinematografická technika), filmovanie, história a šport. Vo svojom rodnom Medzeve si v novembri 2001 zriadil malé súkromné filmové múzeum.